Jak pozbyć się przebarwień?
O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać przez cały rok, niezależnie od pogody, a nie tylko latem, w słoneczne dni. Efekty tego "zapominalstwa" zwykle nie dają na siebie długo czekać i na skórze pojawiają się przebarwienia i nieestetyczne ciemne plamy. Jak pozbyć się przebarwień? Czy istnieją skuteczne sposoby?
Takie plamy, najczęściej na twarzy, dłoniach i dekolcie, ma średnio co trzecia kobieta po 30. roku życia i prawie każda po 50. Tworzą się na naskórku, czyli zewnętrznej warstwie skóry. To cienki nabłonek, który pochłania promienie słoneczne, a te z kolei aktywują znajdujące się w nim komórki pigmentowe (melanocyty) do produkcji melaniny, czyli barwnika nadającego skórze naturalny kolor.
Nadmiar słońca
Jeśli melanocyty działają prawidłowo, to piękna, zdrowa opalenizna gwarantowana. Gdy produkują melaninę nadmiernie, wtedy na skórze twarzy czy dłoni po kąpielach słonecznych pozostają ciemne, nieładne plamy. Przebarwieniom sprzyja ciemniejsza karnacja, gdyż właśnie ten fototyp skóry charakteryzuje się wydzielaniem większej ilości melaniny.
Pozostali winowajcy
Nie tylko słońce należy obwiniać za przebarwienia. Skłonność do plam na skórze można odziedziczyć – jeśli występowały w rodzinie, z dużym prawdopodobieństwem będziesz je mieć.
Kolejną przyczyną mogą być zachodzące z wiekiem zmiany w gospodarce hormonalnej, przede wszystkim wahanie poziomu żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu). Dlatego plamy zwykle zaczynają występować u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Często wpływ na ich pojawienie się ma ciąża lub stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a w późniejszym wieku – zmiany związane z okresem przekwitania lub hormonalną terapią zastępczą.
Podłożem przebarwień mogą być stany zapalne skóry po zmianach trądzikowych albo po kuracjach dermatologicznych, na przykład peelingach chemicznych lub mikrodermabrazji – zbyt szybka ekspozycja skóry na promienie słoneczne wtedy jej zaszkodzi.
Plamy mogą być też wywoływane przez niektóre kosmetyki (głównie te, w których składzie jest alkohol) oraz leki. Okazuje się, że osoby, które mają liczne przebarwienia z reguły cierpią na choroby autoimmunologiczne czy gastryczne połączone z zaburzeniem metabolizmu lub niedoborem witaminy C, albo ich tarczyca funkcjonuje nieprawidłowo.
Ciemne plamy na skórze mogą się pojawić u osób z tatuażami – często jest to reakcja fototoksyczna lub fotouczulająca na substancje barwiące.
Jak pozbyć się przebarwień - chroniąc skórę
Zastanawiasz się, jak pozbyć się przebarwień? Najlepiej, nie dpouszczając do ich powstania. Ogranicz przebywanie w pełnym słońcu, zwłaszcza w samo południe, oraz starannie i regularnie chroń całą powierzchnię skóry. Przez cały rok trzeba pamiętać o nakładaniu na odkryte części ciała – szczególnie twarz i ręce – specjalnych preparatów z wysokim SPF. Oprócz tego ważne jest odstawienie np. kosmetyków lub tabletek antykoncepcyjnych, które przyczyniają się do pojawiania się przebarwień.
Jak pozbyć się przebarwień - zaraz po lecie
Za walkę z posłonecznymi przebarwieniami i plamami najlepiej zabrać się jesienią. Najłatwiej poradzimy sobie ze świeżymi plamami, dość jasnymi i powierzchniowymi. Dermatolodzy polecają preparaty z witaminą C. Zawarty w niej kwas askorbinowy świetnie rozjaśnia przebarwienia, a poza tym wyrównuje i poprawia koloryt cery. Dużą ilość tej witaminy, bo aż 10-procentowe stężenie, znajdziemy w zestawie kapsułek witaminowych do stosowania na skórę MonoDerma C10. Wystarczy raz dziennie rozsmarować zawartość kapsułki na skórze, a ciemne plamy będą stopniowo jaśniały i stawały się niezauważalne. Do codziennego rytuału pielęgnacyjnego, oprócz Monoderma C10 można włączyć inne witaminy na skórę, na przykład kapsułki z witaminą A (MonoDerma A15) lub E (MonoDerma E5).
Jak pozbyć się przebarwień - w domu
Gabinety kosmetyczne proponują różnorodne zabiegi, które pomagają zwalczyć przebarwienia i ciemne plamy. Dzięki nowoczesnym dermokosmetykom skuteczne zabiegi można dziś wykonać samodzielnie. Jak pozbyć się przebarwień w zaciszu własnego domu? Domową pielęgnację przeciw przebarwieniom rozpocznijmy na przykład od peptydowego peelingu Dermaheal Aqua Peel. Ma on bogatą formułę, złożoną z kompleksu peptydów biomimetycznych w połączeniu z kwasem glikolowym, co pozwala dokładnie złuszczyć martwy naskórek, oczyścić skórę, pobudzić odnowę komórkową, a przede wszystkim rozjaśnić, rozświetlić i odmłodzić skórę. Peeling bez trudu można stosować samodzielnie co 3-4 dni, a już po 5 aplikacjach skóra stanie się aksamitna i po przebarwieniach nie będzie śladu.
Jak pozbyć się przebarwień - uważając na promieniowanie
Jeśli masz skłonności do przebarwień, powinnaś przykładać wagę do pielęgnacji i ochrony skóry przez cały rok. Idealny będzie krem Dermaheal Sun Screen SPF 50 PA+++ lub Larimedical SATIN SPF50. Ich działanie polega na ochronie skóry przed promieniowaniem UVA/UVB, a jednocześnie zapobieganiu syntezie melaniny. W pielęgnacji skóry z przebarwieniami warto stosować kompletne kuracje, tak by wzmóc efekt i skrócić czas pozbywania się plam. Idealnym kosmetykiem jest Larimedical Melanze krem, w którym znajdziemy specjalny kompleks redukujący przebarwienia różnego pochodzenia jak również zapobiegający ich powstawaniu. Krem nie tylko zmniejsza ilość plam, ale także przywraca skórze świeżość, niweluje oznaki zmęczenia, nawilża i nadaje jej naturalnie piękny i zdrowy wygląd. Na przebarwienia dostępna jest także maska rozjaśniająca w płachcie Dermaheal Super Brightening Mask, która działa kojąco na skórę oraz sprawia, że staje się jaśniejsza i promienna.
Kosmetyki przeciw przebarwieniom MonoDerma, Dermaheal i Larimedical kupisz tutaj.