No stress! – 5 sposobów jak radzić sobie ze stresem

2020-11-02
No stress! – 5 sposobów jak radzić sobie ze stresem

Stres dotyka każdego z nas, wszyscy go doświadczamy. Gdy nie potrafimy sobie z nim radzić, może stać się groźny dla zdrowia i negatywnie wpływać na jakość życia. Warto wiedzieć, czym jest, kiedy jest szkodliwy i jak pokonać stres.

Za stresujące zwykle uznajemy przykre wydarzenia o dużym znaczeniu dla naszego życia, takie jak rozwód, utrata pracy, poważna choroba lub odejście kogoś bliskiego. Jednakże najczęściej stres powodują codzienne, drobne wydarzenia i zmiany, na które w mniejszym lub większym stopniu jesteśmy (nie)przygotowani. Może być powiązany ze stylem życia, pośpiechem, niewyspaniem, nadmiarem obowiązków. Powstaje, gdy wymagamy od naszego organizmu wysiłku ponad miarę. Wtedy organizm, a zwłaszcza układ hormonalny, zaczyna pracować na najwyższych obrotach: nadnercza zwiększają wydzielanie adrenaliny, wzrasta ciśnienie krwi, akcja serca przyśpiesza, wzrasta stężenie glukozy we krwi i hamowane są procesy trawienia. Te wszystkie procesy wpływają na układ nerwowy oraz mobilizują organizm do reakcji „walcz lub uciekaj”.

Jak pokonać stres - najpierw go rozpoznać

Stres jest nieunikniony, ale gdy jest umiarkowany, a nasze możliwości radzenia sobie z nim są wystarczająco dobre, staje się bodźcem do rozwoju. Dzięki życiowym wyzwaniom uczymy się coraz lepszego funkcjonowania, sytuacje, dawniej stresujące, przyjmujemy ze spokojem i zaczynamy je traktować jako rodzaj życiowego doświadczenia. Jeśli jednak stres przerasta nas i wpływa destrukcyjnie, musimy działać. Kiedy uznać, że jest to konieczne? Każdy z nas nieco inaczej zachowuje się w stresujących okolicznościach. Typowe objawy to: rozdrażnienie, nerwowość, zaburzenia koncentracji, obniżony nastrój, poczucie bezradności, bezsenność. W przewlekłym stresie dolegliwościom psychicznym towarzyszą objawy somatyczne: kołatanie serca, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, przyspieszone tętno czy dojmujący wzrost napięcia mięśni.

Jak pokonać stres - zmianą trybu życia

Spróbuj tak układać plan dnia, by nie być w ciągłym biegu. Podziel zadania na te pilne i ważne oraz istotne, ale mniej naglące. Nie funduj sobie za dużo obowiązków. Przeszkody w realizacji planu będą tylko dodatkowo stresować. Staraj się nie przejmować się drobiazgami i sprawami, na które nie masz wpływu. Dobrym pomysłem jest prowadzenie dzienniczka, w którym z jednej strony zapiszesz zdarzenia trudne i wywołujące napięcie, by potem stopniowo starać się je eliminować lub ograniczać. Z drugiej strony możesz zapisywać wszystkie wydarzenia, które miło Cię zaskoczyły, oraz drobne gesty, które wprowadziły Cię w dobry nastrój. Będziesz mogła do nich wrócić w ciężkich momentach.

Jak pokonać stres - ćwiczeniami

Jedną z najlepszych metod odstresowania się są regularne ćwiczenia fizyczne dostosowane do własnych możliwości. Aktywność ruchowa poprawia samopoczucie, pozwala psychice odpocząć i zwiększa odporność organizmu. Ruch jest również bardzo dobrym sposobem na rozładowanie emocji i przywrócenie równowagi po stresującym dniu. Trening daje możliwość osiągniecia bardzo głębokiej relaksacji: rozluźnienia mięśni, spowolnienia pracy serca, wyrównania oddechu, skupienia się na wewnętrznych doznaniach zamiast na bodźcach zewnętrznych, a zatem w każdym zakresie przynosi efekt przeciwstawny stresowi.

Jak pokonać stres - zdrowym odżywianiem

Nie zajadaj stresu i zapewnij sobie zrównoważoną dietę, bo jest ona warunkiem dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Układaj jadłospis tak, aby warzywa grały w nim główną rolę. To istna bomba witaminowa dla organizmu! Stanowią one także źródło błonnika oraz składników mineralnych. Szczególnie ważne jest, byś rozpoczynała dzień od zjedzenia śniadania, kolejne posiłki spożywała w równych odstępach czasu oraz nie jadła przed pójściem spać. Unikaj lub ogranicz spożywanie produktów powodujących pobudzenie układu nerwowego i pracy serca, takich jak kawa czy mocna herbata. Nie zapomnij za to o wodzie, najlepiej wypijaj je około 2 litrów dziennie!

Jak pokonać stres - regularnym odpoczynkiem

Po całym dniu napięcia i stresu koniecznie znajdź chwilę na relaks. Pozwól ciału rozluźnić się, a umysłowi odprężyć. Zaszyj się w spokojnym, komfortowym miejscu bez nadmiernej ilości bodźców (hałasu, intensywnych świateł). Weź pod głowę wygodną Antystresową poduszkę i oddychaj spokojnie, miarowo. Bądź tu i teraz, nie myśl o problemach. Jeśli masz czas, zrelaksuj się w domowym SPA lub wypróbuj uspokajającą zmysły aromatoterapię z sojową świecą - Relaksacja.

Jak pokonać stres - dobrym jakościowo snem

Odpowiednia liczba godzin, jakość i regularność snu są niezbędne, aby organizm wypoczął i tym samym, aby zwiększyły się nasze zasoby radzenia sobie ze stresem. Jeśli masz problemy z nocnym wypoczynkiem, wieczorem warto wziąć aromatyczną gorącą kąpiel z lawendowym płynem, a potem zapalić w pokoju Sojową świecę Na Błogi Sen, skomponowaną z pięciu niezwykłych olejków: geraniowego, ze słodkiej pomarańczy, mandarynkowego, majerankowego i lawendowego. Ta kompozycja zapachowa sprawi, że poczujesz się zrelaksowana i wyciszona, gotowa na sen.

Jak pokonać stres? To zależy w dużej mierze od nas samych. Warto uzmysłowić sobie, że to z reguły nie sam stres, lecz nasza reakcja na niego może szkodzić. Następnym razem, kiedy poczujesz się zestresowana, zastanów się: „Czy muszę to tak przeżywać?. Może nie ma sensu reagować aż tak nerwowo?" Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i nie pozwolić, aby stres miał przewagę. Masz wszelkie możliwe środki, nie czekaj dłużej.

Antystresowe poduszki i Sojowe świece - Relaksacja i na dobry sen dostępne są tutaj

 

 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 45 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-04
Super
2024-01-07
Bardzo dobry produkt zarówno szampon jak i odżywka
pixel