PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE NA SKÓRZE – jak można sobie z nimi radzić?
PRZEBARWIENIA POSŁONECZNE NA SKÓRZE – jak można sobie z nimi radzić?
Lubisz wystawiać twarz do słońca? Nie tylko latem, ale o każdej porze roku? Podoba ci się, gdy skóra jest opalona i wygląda tak, jakbyś dopiero wróciła z wakacji w ciepłych krajach? Ale pewnie nie podobają ci się brązowe plamy, które pozostają, kiedy opalenizna zaczyna schodzić. Przebarwienia posłoneczne na skórze są z reguły efektem nieodpowiedniego przygotowania się do ekspozycji na słońce. Jak ich uniknąć lub sprawić, aby te już powstałe były jak najmniej widoczne? Przedstawiamy skuteczne sposoby.
O przebarwieniach posłonecznych na skórze już pisaliśmy w artykule Jak pozbyć się przebarwień? Wiadomo, że to słońce jest tym czynnikiem, który je najczęściej powoduje. A jak dokładnie dochodzi do powstania mniejszych lub większych ciemnych plam posłonecznych na skórze?
Melanina a przebarwienia posłoneczne na skórze
Za karnację, czyli koloryt naszej skóry odpowiada barwnik zwany melaniną. Jego nazwa wzięła się od greckiego słowa melas, które oznacza ciemny lub brązowy. Barwniki, produkowane w komórkach pigmentacyjnych – melanocytach, mają przede wszystkim chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Są w stanie to robić dzięki umiejętności pochłaniania oraz rozpraszania takiego promieniowania. Opalenizna pojawiająca się po dłuższej ekspozycji na słońce to nic innego jak przejściowa zmiana zabarwienia skóry wynikająca ze stymulacji melanocytów do wytwarzania zwiększonej ilości melaniny, co ma ochronić tkanki skórne przed poparzeniem. Gdy barwnika w jednym miejscu wytworzy się za dużo, dochodzi do hiperpigmentacji, czyli przebarwienia. Zdarza się to szczególnie tam, gdzie skóra jest cienka i odsłonięta, np. na czole, dekolcie czy szyi. Z upływem lat, jeśli nie stosujemy właściwej ochrony istniejących już przebarwień posłonecznych na skórze twarzy, każde opalanie utrwala je i sprawia, że stają się coraz ciemniejsze.
Dobre nawyki się opłacą
Zmiany klimatyczne, coraz cieńsza ochronna warstwa ozonowa powodują, że wzrasta ilość szkodliwego promieniowania słonecznego, zwłaszcza UV-B, które dociera do powierzchni naszej planety. Lekarze dermatolodzy zwracają uwagę, że obecnie osoby, które lubią godzinami się opalać, zamiast wyglądać młodo i zdrowo, wyglądają na więcej lat, niż rzeczywiście mają, a to za sprawą przebarwień słonecznych na czole czy całej twarzy. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć zapobiegać uszkodzeniom skóry – zaprocentuje to ładną, zdrową skórą i młodszym wyglądem. Dlatego należy pamiętać przez cały rok o codziennym starannym zabezpieczaniu twarzy, szyi, dekoltu, czyli tych części ciała, które są najczęściej odkryte i najbardziej narażone na silne działanie promieni słonecznych.
Krem ochronny do twarzy z wysokim filtrem Dermaheal Sun Screen SPF 50 PA+++ doskonale chroni skórę przed fotostarzeniem, czyli przed utratą elastyczności, odwodnieniem, zmarszczkami i pojawieniem się przebarwień posłonecznych na twarzy. Podobne działanie pielęgnacyjno-ochronne ma krem Larimedical SATIN SPF50, do stosowania przez cały rok, który dodatkowo wygładza skórę, pozostawiając satynowe wykończenie.
Witamina C na przebarwienia posłoneczne na skórze
Do rutyny pielęgnacyjnej należy też włączyć produkty z witaminą C, która słynie z wysokiej skuteczności w wyrównywaniu kolorytu cery. Stosowanie kosmetyków z tą witaminą daje podwójną korzyść – nie tylko pozwala zwalczyć konsekwencje promieniowania UV, czyli uniknąć powstania przebarwień posłonecznych na skórze, ale także gwarantuje bezpieczną pielęgnację, chroniącą przed podrażnieniami czy reakcjami alergicznymi. Sprawdzonym produktem jest MonoDerma C10 – zestaw 28 kapsułek z 10-proc. witaminą C, do stosowania bezpośrednio na skórę. Taka czterotygodniowa kuracja rozświetli skórę, stanie się ona bardziej promienna, rozjaśni również przebarwienia posłoneczne na twarzy.
Peelingi i rozjaśnianie w walce z przebarwieniami posłonecznymi na skórze
Kiedy po wakacjach zauważymy przebarwienia słoneczne na twarzy, na szyi, dłoniach czy dekolcie, możemy spróbować je rozjaśnić czy usunąć samodzielnie w domu. Najlepsze metody to złuszczanie i wyrównanie kolorytu skóry. W sklepie proage.pl dostępne są peelingi: Larimedical Melanze Tranexamic, który w miarę stosowania zmniejsza przebarwienia słoneczne na skórze i wyrównuje kolor cery; oraz peptydowy peeling biomimetyczny Dermaheal Aqua Peel – nie tylko zredukuje przebarwienia posłoneczne na twarzy, ale także sprawi, że skóra zyska młodszy i zdrowszy wygląd.
Oprócz peelingów w okresie jesiennym warto zastosować na przebarwienia posłoneczne na skórze produkty rozjaśniające, np. nasyconą kompleksem rozjaśniającym maskę do twarzy Dermaheal Super Brightening Mask. Dzięki zawartości innowacyjnych peptydów biomimetycznych skóra stanie się jaśniejsza i nabierze blasku.
Na co dzień można aplikować krem na przebarwienia słoneczne na twarzy zawierający aktywny kompleks rozjaśniający – Larimedical Melanze. Jego działanie polega na hamowaniu aktywności pigmentu w skórze – w ten sposób wyrównuje się jej koloryt, zmniejsza intensywność przebarwień oraz zabezpiecza przed powstawaniem nowych plam posłonecznych.
Głębokie odżywienie
Złuszczanie i rozjaśnianie z pewnością dadzą efekty i przebarwienia posłoneczne na twarzy będą mniej widoczne, ale trzeba pamiętać także o właściwym odżywieniu skóry i aktywizacji jej naturalnych mechanizmów regenerujących. Fluid na przebarwienia posłoneczne na twarzy Dermaheal Hydro Balance poza tym, że wspomoże redukcję przebarwień słonecznych na skórze i rozjaśni cerę, to także zapobiegnie starzeniu się skóry, dogłębnie ją nawilży oraz doda jej blasku i świeżości.
Kosmetyki przeciw przebarwieniom MonoDerma, Dermaheal i Larimedical kupisz tutaj.