Wypadanie włosów - co robić?
Wypadania włosów, ich przerzedzania się czy problemów ze skórą głowy nie wolno lekceważyć, ponieważ to mogą być sygnały, że nie tylko kondycja włosów lub skóry głowy jest zła, ale także, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Choroby, sposób odżywiania się, przyjmowane leki, rutyna pielęgnacyjna, a nawet miejsce zamieszkania – to wszystko może mieć wpływ na tempo i natężenie utraty włosów, ich stan i wygląd. Czy poza skontrolowaniem zdrowia i leczeniem ewentualnych chorób możemy coś zrobić, aby włosy przestały nadmiernie wypadać, stały się gęstsze, bardziej lśniące i mocniejsze? Tak, zmienić produkty do ich pielęgnacji na takie, które faktycznie zadziałają, czyli odżywią je i wzmocnią.
Ile włosów dziennie wypada?
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, pod warunkiem że nie tracimy ich więcej niż około 100 dziennie. Policzyć to trudno, ale łatwo dostrzec – na skórze głowy pojawiają się przerzedzenia, a po czesaniu wokół nas na podłodze znajdujemy masę włosów. To widoczny sygnał, że koniecznie należy się przyjrzeć swojemu organizmowi oraz sposobowi dbania o włosy, aby ustalić przyczynę ich wypadania.
W diagnostyce chorób skóry owłosionej głowy i włosów bierze się pod uwagę dynamikę procesu wypadania włosów, czas zmian, obecność podobnych przypadków w rodzinie, schorzenia ogólnoustrojowe, zabiegi z narkozą, zaburzenia hormonalne, stres, niezbilansowaną dietę, stan psychiczny, a także mechaniczne czy chemiczne uszkodzenia włosów.
Przyczyny wypadania włosów
Różnego rodzaju choroby mogą się przyczyniać do wypadania włosów. Nie chodzi tylko o choroby skóry głowy – grzybicę skóry owłosionej głowy czy łojotokowe zapalenie skóry głowy, ale też o ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby sercowo-naczyniowe. Często nawet przy grypie czy infekcji bakteryjnej obserwuje się znaczną utratę włosów. Włosy słabną i zaczynają wypadać także pod wpływem długotrwale stosowanych leków, np. przeciwzakrzepowych czy przeciwpadaczkowych, retinoidów, albo po kuracjach hormonalnych.
Jedną z częstszych przyczyn wypadania włosów jest przedłużający się stres. Więcej o łysieniu spowodowanym przez długotrwałe działanie stresu przeczytasz w innym artykule na naszym blogu: Jak stres i pandemia działają na włosy.
Co to jest łysienie androgenowe?
Najczęściej spotykane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet jest łysienie androgenowe, czyli związane ze zbyt dużą ilością androgenów (męskich hormonów płciowych) lub za niskim poziomem estrogenów (żeńskich hormonów płciowych).
U mężczyzn ten typ łysienia może się zaczynać już około 20–25 roku życia, a u kobiet podczas ciąży czy w okresie menopauzy – u obu płci w wyniku łysienia androgenowego może dojść do całkowitej utraty włosów, zwłaszcza na szczycie głowy. Z kolei łysienie plackowate, niezwykle trudne w leczeniu, uznaje się za chorobę autoimmunologiczną. W jego diagnostyce jest wskazane badanie trichoskopowe i biopsja skóry głowy.
Zwróć uwagę na dietę
Brak w pożywieniu odpowiedniej ilości białka może skutkować osłabieniem i utratą włosów. Podobnie zdarza się, gdy w spożywanych na co dzień pokarmach nie ma wystarczającej ilości mikroelementów, takich jak cynk i żelazo.
Niedobór tego drugiego powoduje niedotlenienie krwi, co z kolei wpływa na łamliwość i znaczne osłabienie włosów. Gdy w trakcie odchudzania tracimy za szybko na wadze, to także może spowodować wypadanie włosów.
Grzechy pielęgnacyjno-stylizacyjne
Niewłaściwa pielęgnacja, za częste farbowanie włosów, stosowanie mocnych kosmetyków do ich stylizacji, suszenie po myciu bardzo gorącym powietrzem z suszarki, używanie prostownicy każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie – tego wszystkiego włosy nie lubią, to je osłabia i przyczynia się do ich wzmożonego wypadania. Poza tym włosom nie służy upinanie w ścisłe koki, związywanie w koński ogon – takie naciąganie włókien włosa podrażnia mieszki włosowe i w konsekwencji prowadzi do ich przerzedzenia.
Miejsce zamieszkania
Wydaje się to niewiarygodne, ale obszar, na którym żyjemy, i panujące tam warunki atmosferyczne również mogą mieć wpływ na stan naszych włosów. Naukowcy z wielu krajów prowadzili badania nad oddziaływaniem zanieczyszczeń występujących w powietrzu na kondycję włosa i okazało się, że mogą one sprzyjać wysuszeniu, puszeniu się i matowości włosów, gdyż sprawiają, że tracą one naturalne nawilżenie.
Jeśli tych zanieczyszczeń w atmosferze jest wyjątkowo dużo, to może dojść do stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie –podrażnień skóry głowy, przedwczesnego siwienia oraz uszkodzeń chemicznych – w efekcie osłabienia struktury włosów i ich wypadania.
Dla włosów duet idealny – szampon plus odżywka
Wybierając szampon, który ma powstrzymać wypadanie włosów, wzmocnić je i sprawić, by pięknie się prezentowały, należy się uważnie przyjrzeć liście składników na etykiecie.
Skład szamponu DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo został tak opracowany, aby w możliwie najlepszy sposób oddziaływał wzmacniająco na włosy, by wraz z regularnym jego stosowaniem stawały się coraz zdrowsze i bardziej lśniące. W DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo ważną rolę odgrywa wzbogacona formuła peptydów biomimetycznych, czyli związków aminokwasów, które stymulują mieszki włosowe do wzrostu – dzięki niej wypadanie włosów zostaje powstrzymane. Zawarte w szamponie DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo wyciągi z roślin (z owoców palmy sabałowej, z korzenia krzyżownicy cienkolistnej, z portulaki pospolitej, z żywotnika, wschodniego i liści miłorzębu japońskiego) wspomagają też usuwanie nadmiaru łoju i zanieczyszczeń z włosów i skóry głowy oraz korzystnie wpływają na utrzymanie skóry w zdrowej kondycji.
Po zastosowaniu szamponu DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo włosy i skóra głowy są dokładnie oczyszczone, odżywione i odmłodzone, zostaje też powstrzymane wypadanie włosów i jednocześnie dochodzi do aktywacji ich wzrostu. Dodatkową zaletą szamponu DR.CYJ jest to, że działa delikatnie, więc nie podrażnia skóry głowy, tylko przywraca jej optymalne pH, tworząc zdrowe środowisko do odbudowy włosów.
Odżywka do włosów DR.CYJ Hair Revitalizing Conditioner jest świetnym uzupełnieniem kuracji szamponem DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo. Wzmacnia, odżywia, dodaje blasku i objętości włosom, przede wszystkim tym słabym, suchym i nadmiernie wypadającym. W jej składzie, podobnie jak w szamponie DR.CYJ, są peptydy biomimetyczne oraz naturalne wyciągi roślinne, które intensywnie nawilżają i odżywiają włosy, wzmacniają je, zapobiegają ich wypadaniu, zmniejszają ich łamliwość oraz chronią końcówki włosów, by były mniej podatne na uszkodzenia lub rozdwajanie. Odżywkę mogą stosować zarówno kobiety, jak i mężczyźni, których włosy są przesuszone i osłabione, brakuje im witalności – po niej staną się zdrowsze, mocniejsze i będą szybciej rosły. Odżywkę DR.CYJ Hair Revitalizing Conditioner należy stosować po umyciu włosów szamponem DR.CYJ Hair Revitalizing Shampoo.
Misja: gęste włosy
Metod zagęszczania włosów jest bardzo wiele i specjaliści stale opracowują nowe. Salony fryzjerskie oferują usługi doczepiania włosów syntetycznych lub naturalnych. Jednak rezultat jest widoczny jedynie przez kilka miesięcy, a w dodatku zdarza się, że po zdjęciu dopinek kondycja włosów jest zła.
Koreańska marka Dermaheal ma w swojej ofercie szampon do włosów Dermaheal Hair Conditioning Shampoo, który stymuluje mieszki włosowe do wzrostu, zapobiega wypadaniu włosów i do tego właściwie pielęgnuje skórę głowy. Jeszcze lepszy rezultat uzyskamy, gdy po szamponie zastosujemy odżywkę do włosów Dermaheal Hair Nutrition Pack, która wzmocni stymulację mieszków włosowych do wzrostu oraz zapobiegnie wypadaniu włosów, dodatkowo nawilży je i odżywi. Marka proponuje jeszcze serum Dermaheal Hair Concentrating, które jest dedykowane do intensywnej terapii mieszków włosowych, i będzie odpowiednie dla osób oczekujących szybkiej i wyraźnej poprawy kondycji swoich włosów. Podobne serum w swojej ofercie ma marka Pelo Baum. Jego podstawowym zadaniem jest wzmożone pobudzenie mieszków włosowych do wytwarzania wyraźnie zdrowszych włosów, a oprócz tego – dbanie, by skóra głowy była w dobrym stanie. Serum wzmacniające do włosów Pelo Baum Hair Revitalizing Solution warto stosować razem z szamponem Pelo Baum Hair Revitalizing Shampoo oraz odżywką do włosów Pelo Baum Hair Revitalizing Conditioner.
Więcej o zagęszczaniu włosów możesz przeczytać tutaj: Burza pięknych i gęstych włosów możesz ją mieć.